5 mojich prikázaní

 

Poviem Vám úprimne, tento článok má slúžiť ako moja malá brožúrka na každý deň. Tieto riadky si prečítam každé ráno, pretože každý jeden deň sa musíte rozhodnúť ako chcete tých 24 hodín prežiť. Na toto som niekedy zabúdal, až som dostal potrebu si spísať také moje „pätoro“ pre ktoré sa budem stále rozhodovať.

1. Ticho a maličkosti na začiatok každého dňa

Ráno vstaneme a hneď spolu s nami vstáva aj náš kolega-vnútorný hlas. Hneď ako rozlepíme oči, začne nám diktovať všetky úlohy, ktoré dnes musíme urobiť. „Sprav raňajky. Potom choď do práce. Musíš zavolať na úrad. Hlavne nezabudni na papierovačky!“ Ale samozrejme, že to nie sú len také holé vety. Väčšinou to vyzerá takto: „Bože ja chcem ešte spať! Nenávidím tu prácu! To bude zase deň! Toľko mám práce!“

To je ale štart do dňa, čo?

Preto sa každé ráno začni sústrediť na to ticho okolo teba. Je tam! Vnímaj ho. Počúvaj aký zvuk vydávajú schody keď po nich kráčaš. Cítiš vodu? Cítiš vôňu mydla? Toto ťa zaručene odvráti od otravného hlasu v tvojej hlave.

2.  Netvor vymyslené príbehy.

„Bolí ma hlava. To asi preto, že som málo spal. Snáď to nebude celý deň, lebo sa zbláznim.“ Taký bežný monológ po ceste do práce. A keď už v tej práci si: „Som zničený. Potrebujem si oddýchnuť. Ja už fakt nevládzem a ešte som aj hladný.“ Je vám to povedomé? Vety, ktoré Vám hovoria ako sa cítite zle, čo všetko potrebujete a hlavne sú všetky tieto vnútorné monológy plne odôvodnené. Jednoducho povedané, myšlienky, ktoré vytvárajú príbeh a ty z toho robíš „skutočný príbeh“.

3. Uvedom si, čím nie si!

Nezabúdaj kto si. Nemýľ si vnútorný hlas s tým, kým naozaj si. Ako môžeš byť niečo, čo si dokážeš všimnúť? Niečo čo dokážeš počuť? Kto toto všetko vníma? Nepotrebuješ vedieť hneď kto naozaj si. Hlavne je to, že vieš kým nie si. Nie si tým hlasom. Tu začni.

4. Váž si samého seba a kľud, ktorým si.

Áno, každý ma rád kľud, pohodu a mier. Nikto nechce byť v strese a v nervoch. Nezabúdaš na to niekedy? Napríklad vo chvíľach, keď sa nedejú veci podľa tvojich predstáv. Niečo sa ti nepáči? Keď nie si pánom reality? Namiesto  toho, aby si zvyšoval hlas a cítil sa dotknutý a menejcenný, skús si začať uvedomovať, že máš na výber. Začni si vážiť samého seba!

  Prvý znak toho, že si nevážiš seba samého je keď dopustíš, aby si prišiel o svoj kľud.

5. Prijímaj všetko!

Zabudni na tieto dve slová: „dobro a zlo“. Čo ti dalo právo hodnotiť situácie a veci okolo teba? Ty si stvoril svet? Ty najlepšie vieš čo je dobré a čo zlé?

Myslím, že nie. Tak si to uvedom. Všetko je také, aké to je. To je celá pointa. Prestaň sa pozerať na svet okolo seba cez nejaké filtre. Filtre, ktoré ti tú realitu skresľujú. Chceš žiť v bubline, ktorú ti vytvorila myseľ? Alebo chceš vidieť svet taký, aký naozaj je?

ROZHODNUTIE JE NA TEBE!