5 NÁVYKOV, ktoré by mal skúsiť každý!

V tomto článku rozoberiem pozitívne zvyky, ktoré denne praktizujeme. Pochopili sme, že pre pokojnú myseľ a harmóniu v rodine musíme aj niečo urobiť. Kedže chceme byť úprimne šťastní, spokojní a hlavne zdraví, riadime sa týmito pravidlami. Ak s tebou rezonujú, pokojne ich vyskúšaj aj vo svojom živote. Uveď ich do praxe aspoň na dva mesiace a pozoruj, aké zmeny veľké sa začnú diať…

1. Nájdi si aspoň polhodinku denne na cvičenie.

Pohyb a precvičovanie tela sú veľmi dôležité ak chceme mať zdravé telo. O tom vie snáď každý, to nemusím rozpisovať. Nemusí to byť nič náročné. Skús prechádzku v rýchlom tempe, zabehaj si, zacvič si jógu, choď do fitka,… každému podľa chuti! Dôležité je, aby sme vynaložili určitú námahu a zadýchali sme sa.

2. Aspoň 20 minút denne čítaj. 

Čítaj niečo, čo ťa baví a hlavne niečo, čo ťa obohatí. Otvor myseľ a nechaj do nej prúdiť nové poznatky, alebo myšlienky. Nenechaj sa vyrušovať mobilom a inými zariadeniami. Daj ich čo najďalej z dosahu a snaž sa pri čítaní uvoľniť a nemyslieť na nič iné. Buď tam v tej chvíli iba ty a kniha. Plná prítomnosť.

3. Jedlo ako JED, alebo ako LIEK?

Zamysli sa nad tým, akú potravu dávaš do svojho tela. Naozaj ho jedlom VYŽIVÝŠ, alebo iba zasýtiš hocičím, čo je práve v dosahu? Podľa môjho názoru je nezdravé stravovanie tichý zabijak. Choroby a potiaže sa v mnohých prípadoch neprejavia ihneď, ale až o pár rokov, niektoré až vo vyššom veku. Je to ,,beh na dlhú trať”. My sme sa rozhodli, že budeme telu poskytovať skutočnú výživu. O strave sú samozrejme milióny diskusií. Čo je teda správne a čo nie? To už musí zvážiť každý sám. Jednoznačne sa ale zhodneme na tom, že je v prvom rade najvhodnejšie vylúčiť polotovary, sladkosti a sústrediť sa na čo najmenej spracované potraviny. Jesť čo najviac čerstvej sezónnej zeleniny a ovocia a sústrediť sa na kvalitné domáce potraviny. A hlavne, pime veľa vody. Ak už pocítiš smäd a napiješ sa až vtedy, je už v podstate neskoro, pretože tvoje vnútorné orgány sú už dehydrované z čoho potom pochádzajú ďalšie choroby. Skús tomu vedome predchádzať a budeš sa cítiť lepšie. U nás osobne bolo jedlo veľkým zlozvykom a tažko sa nám prechádzalo na zdravšiu stravu. Ale bolo to len zo začiatku. Keď sme sa začali viac zaujímať o to, čo aká látka konkrétne spôsobuje v našich telách, šlo to jednoduchšie a keď sme na sebe pocítili a uvideli pozitívne zmeny, bola to hračka dotiahnuť do konca a zvyknúť si jesť inak.

4. DÝCHAJ 

Prečo zabúdame vedome dýchať? Neverili by ste, koľko chorôb a potiaží sa dá odstrániť správnym dýchaním a dychovými cvičeniami! Máme ich na výber mnoho. Pátraj na internete, alebo si prečítaj nejakú knižku. Ak si zavedieš do každého dňa dychové cvičenie, budeš veľmi prekvapený, ako to ovplyvní celé tvoje telo, emócie a nálady. Dýchanie je výborná forma meditácie. Buď sám v sebe. Len ty a tvoje telo. Preciťuj a lieč sa každým nádychom a výdychom.

5. Rekapitulácia DŇA

Každý večer pred spaním si v mysli prejdem svoj deň. Snažím sa spomenúť si na všetky udalosti, ktoré sa stali. Ak som nekonala vedome, práve teraz si všetko uvedomím. Častokrát konáme inak, ako by sme chceli a práve tento návyk nám môže pomôct zmeniť naše správanie. Keď si uvedomím, že som urobila, alebo povedala niečo, čo som nechcela, už to viac nezopakujem (teda väčšinou
😀) Pozrite sa na všetko z nadhľadu a další deň už môže byť zas o niečo krajší a pokojnejší.

Tieto zvyky nám pomáhajú predchádzať stresu, chorobám, hádkam, únave a lenivosti. Po dlhšej dobe zisťujeme, že už by sme neurobili krok späť. Baví nás starať sa o naše telo, ktoré je našim chrámom. Je to jediné miesto, kde musíme žiť a tak si ho vedome zveľadujeme a neničíme. Takisto nás baví rozvíjať sa a prijímať nové myšlienky. Baví nás cítiť sa dobre fyzicky aj psychicky. Ak máš pocit, že by to bavilo aj teba, pokojne to Skús a zaži svoju vlastnú skúsenosť.

Samozrejme zmena môže trvať ďalšie. Ak sme niečo praktikovali 20, 30, alebo 60 rokov, je úplne normálne, že budovanie nových zvyklostí chvíľku potrvá, ale nechnechaj sa odradiť !

Prajeme veľa trpezlivosti a odhodlania.