8 dôvodov, prečo dieťa Nosiť

Môj názor ? Noste, Noste, Noste. Nie každý vie, prečo je správne-ergonomické nosenie veľmi vhodné pre bábätko a tým pádom aj pre maminku, či ocinka. Tu sú dôvody, prečo Elizabeth stále nosíme. Nepoužívame kočík, vajíčko, ani postieľku. Dopredu upozorňujem, že týmto článkom nikoho nenabádam, aby konal tak, ako žijeme my. Každému vyhovuje niečo iné a každý má vlastný rozum, podľa ktorého sa rozhoduje. Ak s Vami nasledujúce riadky budú rezonovať, kľudne sa inšpirujte. 

Bábätko bolo s vami – s maminkou 9 mesiacov v brušku jedno telo, jedna krv, jeden celok… Malo tam svoje bezpečie, zázemie, slobodnú vôľu. Napilo sa kedy chcelo, vykonávalo potreby kedy potrebovalo, malo v maternici svoj bezpečný, ohraničený priestor. Neustále počúvalo maminkine srdiečko a jej príjemný hlások. Bol to preň dokonalý svet. Iný nepoznalo. Zrazu príde pôrod. Pre bábätko je to obrovský stres, pretože tá mierumilovná maternica ho začne vypudzovať von a ono nevie, čo bude ďalej. Prirodzene očakáva, že bude mocť byť aj naďalej so svojou mamou. Keď sa narodí, malo by ísť ,,z bruška na bruško” a samo sa prisať k prsníku, ale o tom inokedy v ďalšom článku. Bábätko je na svete, pozná svoju maminku a netúži po inom, iba po jej blízkosti.

 

Takže tu je pár dôvodov, prečo dieťatko nosiť v šatke, alebo v ergonomickom (zdravom,správnom) nosiči hneď od narodenia.

1. Bábätko si rýchlejšie zvykne na nový svet, nové prostredie, keď bude vedieť, že je v bezpečí dobre známeho- svojej maminky. Počúva jej srdiečko, je mu tepľúčk, cíti jej vôňu o a je pevne schúlené, podobne ako v brušku.

2. Bábätko si nosením a kontakte s maminkou reguluje svoju telesnú teplotu a dýchanie a svoj tep.

3. Mamina chôdza, či pohupovanie mu takisto pripomína obdobie v maternici, preto sa rýchlo zrelaxuje, uvoľní svaly a veľmi rýchlo zaspinká. Bábätká, ktoré od seba separujeme do postieľok plačú omnoho viac, kedže chcú byť maminou súčasťou neustále. Chcú byť členom rodiny aj naďalej, presne tak, ako počas tehotenstva.

4. Z praktického hľadiska je šatka či nosič dokonalý pomocník. Keď ideme k lekárovi, na výlet, či do obchodu, alebo niekam po schodoch. Obdivujem maminky s kočiarmi. Nám osobne to príde celkovo veľmi nepraktické.

5. Nosenie podporuje tvorbu mliečka, kedže pri kontakte koža na kožu a tak blízkeho kontaktu maminky a bábätka sa obom vylučuje do tela mnoho hormónu oxytocínu, ktorý sa nazýva aj hormónom lásky, či štastia. Ja mám samozrejme mliečka na rozdávanie. Aj päť detí by sa najedlo. Ale nič samozrejme nie je náhoda. Podrobnejšie to rozoberiem v pripravovanom e-booku. Takisto máme hlavičku bábätka stále na dosah a je dokázané, že pri jej neustálom ovoniavaní sa u mamy prehlbuje materinský a ochranný inštinkt, vylučuje sa stále viac hormónov lásky čo môže pomáhať pri prípadných ,,popôrodných depresiách”

6. Vytváranie puta medzi otcom a bábätkom. S Danielom sa v nosení striedame v podstate 50:50 čo vytvára medzi ním a Elizabeth nádherné puto. Nevie si to vynachváliť, pretože ju môže mať tak blízko, cítiť ju, voňať, objímať. Aj u neho sa začne vylučovať veľa oxytocínu a potom je celá rodinka šťastná. 
 Nosenie by podľa nás nemalo prináležať iba ženám. Muži, nebojte sa toho, vyskúšate a budete to chcieť častejšie.

 

7. Tým, že má maminka dieťatko stále pri sebe, dokáže lepšie odpozorovať jeho potreby. Kedy a ako začína dávať najavo, že je hladné, alebo že potrebuje vykonať potrebu. Tým pádom bábätko menej plače a získava dôveru v život. Jeho potreby sú okamžite vyslyšané s naplnené.

8. Nosenie pomáha pri bolestiach bruška a pri kolikách, vďaka nosiacej polohe. Keď sa do toho zapojí ešte bezplienkovie, bábo nebude mať absolútne žiadne problémy s bruškom.

Tak čo, začína sa Vám nosenie pozdávať ? Pevne verím, že bude stále viac a viac nosiacich párov, pretože v tom vidíme množstvo nádherných výhod ako pre bábätko, tak pre rodičov. Som presvedčená, že nosenie našej dcérky má z veľkej časti za následok jej celkový kľud a spokojnosť.