Bez predsudkov!

 

V prvom rade si vysvetlíme slovo predsudok. Toto slovo znamená, utvorenie si názoru skôr, ako niečo spoznáme, pred súdom. Niečo, čo by nemuselo byť, niečo, čo nás klame v našom názore na svet, niečo, čo vyvoláva nespravodlivosť voči druhým. Už od malička počúvame názory ľudí okolo nás. Nevieme, či sú správne, alebo nesprávne, stačí aby to povedal nejaký blízky a hneď to berieme ako názor náš vlastný a vôbec ho nespochybňujeme. V podstate učíme predsudkom už naše malé deti.

Predsudok najlepšie spoznáme tak, že niečo vnímame negatívne, ale ani len netušíme prečo. Proste sme to niekde počuli alebo videli. Keď už sa od názorov našich blízkych odosobníme, prichádza ďalší obrovský negatívny nepriateľ TELEVÍZIA ! Hlavne večerné správy kde nám pravidelne naservírujú dávku nenávisti a negativity.

V dnešnom svete sme už prejedení správami o tom ako určité etniká prichádzajú do Európy a o tom kde a kedy vybuchla nejaká bomba a že to určite boli moslimovia. A zrazu je vo vzduchu rozšírené more predsudkov. Prečo ? Pretože sme stratili schopnosť pochybovať o názoroch iných a média nie sú považované za nič iné len pravdu.

13100861_1099981073358625_2659694173103080264_n

Komu škodíme, keď pestujeme v sebe predsudky ? No predovšetkým nám osobne. Keby ste si mali vybrať život v láske a v nenávisti, čo si vyberiete ? Ja by som si určite vybral lásku. Nikto nechce žiť v nenávisti a predsudok je sám o sebe nenávisť ! Keď pestujete jedovaté ovocie koho to otrávi ? No jedine vás, pretože ho jete iba vy.

Samozrejme, predsudkami som si prešiel aj ja. Nemal som rád určité skupiny ľudí a nevedel som ani prečo. V ich prítomnosti som sa necítil dobre a vôbec som si neuvedomoval, že tým škodím iba sebe. Ako som tieto predsudky vymazal zo svojho života, tak som stretol mnoho ľudí odlišnej rasy, národnosti a sám som sa presvedčil, že rozdiely medzi nami neexistujú a vždy boli iba v mojej hlave. Všade sa nájdu ľudia, ktorí robia zlé veci, v každej rase a národnosti ale vždy je to len menšie percento, ako ľudia, ktorí sú vo svojej podstate dobrí.

IMG_2039

Dám Vám pár tipov na filmy pri ktorých sa najlepšie zamyslíte nad touto tématikou. Vo filme „My name is Khan“ bola jedna scéna kde Moslimská matka zobrala svojho syna ku sebe, pretože povedal o bielych ľuďoch, že su zlí a prikázala mu nakresliť dve postavy ľudí a keď tak urobil, opýtala sa ho, ktorý z nich je biely a ktorý inej farby a syn nevedel. Tým mu chcela povedať, že žiadne rozdiely medzi nami nie sú. Ďalší dobrý film je „Precious“ a môj veľmi obľúbený „The good lie.“ Určite Vám tieto filmy niečo dajú a možte sa s nami podeliť o váš názor.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here