Čo všetko jeme a pijeme? Aneb Plasty

Trvá viac ako 700 rokov, než sa plast v prírode rozloží a počas tejto doby samozrejme uvoľňuje toxické látky do pôdy a vody, ktoré sú základnými zložkami produktov, ktoré konzumujeme…

Škodlivosť BPA a ftalátov

Bisfenol A (BPA) je chemická látka objavená na konci 19. storočia. Vzniká kondenzáciou fenolu a acetónu. Jeho ročná svetová produkcia sa pohybuje okolo troch miliónov ton a rok od roku rastie.

Počas posledných desiatich rokov boli vypracované stovky štúdií, ktoré poukazujú na vážne zdravotné riziká spôsobených vystavením ľudského organizmu aj nízkym dávkam bisfenolu

 

Najväčšie obavy vzbudzujú účinky tejto látky na novorodencov a malé deti, pretože ich citlivé organizmy nemajú schopnosť túto látku z tela odstrániť tak rýchlo, ako dospelí. BPA je považovaný za vývojový, reprodukčný a nervový toxín, ktorý má schopnosť narušovať funkciu hormonálneho a imunitného systému.

Ftaláty sú chemické látky, ktoré sa používajú na zmäkčenie plastov a umelých hmôt v širokej škále výrobkov: oblečenie, stavebné materiály z PVC, medicínske výrobky, kozmetika, hračky, produkty pre starostlivosť o deti, či obaly na potraviny.

 

V domácnosti sa s PVC a ftalátmi môžeme stretnúť takmer všade. Najnebezpečnejšie pre zdravie sú výrobky, ktoré sa dostávajú do kontaktu s teplom, sú často ohýbané alebo sú v nich balené potraviny, najmä tie s vyšším obsahom tukov (mäso, mliečne výrobky), alebo sú v kontakte s ústami – ako napríklad fľašky a hračky. Ftaláty sa z hračiek uvoľňujú, keď ich deti vkladajú do úst a cmúľajú. Tieto látky pritom môžu poškodzovať pečeň a obličky, narušiť hormonálny systém dieťaťa a sú karcinogénne.

„BPA-FREE“ PLASTY

Ako prvý na svete zakázala výrobu a predaj dojčenských fliaš a ďalšieho detského riadu s obsahom bisfenolu A Kanada a nedávno ho dokonca pridala na oficiálny zoznam toxických látok. Európska komisia obmedzila zákaz používania polykarbonátového plastu zatiaľ len na dojčenské fľaše. Naďalej sa však používa pri výrobe niektorých hračiek, plastových riadov alebo aj cumlíkov. Aj napriek tomu, že niektoré krajiny zakázali používanie bisfenolu A a nahradili ho inou látkou (napríklad BPS alebo BPF), nemusí to zásadne znamenať, že nový plast je neškodný. V mnohých prípadoch sú alternatívne zlúčeniny dokonca škodlivejšie ako samotné pôvodné BPA.

Je fajn spomenúť napríklad to, že klasické PET fľaše nie sú testované a teda vhodné na opakované použitie na rozdiel od nerezovych, ktoré sú na opakované použitie určené. Maminky bežne deťom dávaju napríklad do školy vodu, či čajií do PET fliaš od minerálky. A nebezpečné je to práve v tom, že deformovaním fľašky (pokrčením), alebo teplým nápojom, či ohriatím fľašky na slnku sa škodliviny uvoľňujú a mamičky ani nevedia, čo detičkám dávajú piť.

My pijeme z týchto úzasných fliaš značky Pura, ktoré sú vyborné v tom, že sú vyrobené 100% bez plastových častí. A môžeme si byť istí, že sa do nápoja vnútri neuvoľňujú žiadne škodlivé látky a toxíny, ani príchute a pachy ako je tomu u plastových fliaš alebo fliaš s plastovými vrchnákmi.

Nám sa na týchto fľašiach páči to, že môžme použiť akúkoľvek Pura fľašu (rôzne vyľkosti) s akýmkoľvek Pura uzáverom. Jednoducho sa zmení dojčenská fľaša (obrovská výhoda pre bábatká,ktoré pijú z fľašiek) na fľašu s náustkom, slamkou, alebo športovým uzáverom. Jednu fľašu tak môžete používať roky a zároveň šetríte peniaze aj životné prostredie.