Keď ti niečo chýba a ty nevieš čo..

Mali ste niekedy takýto pocit? Alebo ho možno mávate pravidelne?

“Tam niekde vo vnútri cítim, že mi niečo chýba, niečo čo mi patrí. Mám problém dôverovať ľuďom, alebo problém vytvárať vzťahy.” A viete, že môžete mať úplnú pravdu? Nedávno sme spolu s Vanes navštívili seminár “Limbický odtlačok”, pri ktorom sa nám ešte viac prehĺbila viera v to, aký je pôrod pre dieťa dôležitý a nie len pôrod ale aj to, čo sa po pôrode deje.

Zaujímali ste sa niekedy o detaily vášho pôrodu?

 

Myslíte si, že prirodzený pôrod bez žiadnych zásahov a opiátov je to isté ako pôrod cisárskym a plný drog? Môže to mať nejaký vplyv na náš budúci život? Pravdou je, že má a nesmierny. Tu sa nebavíme o domnienkách, alebo úvahách o pôrode, už na toto všetko existuju dôkazy a štúdie. Pôrod vie ovplyvniť celý nás budúci život. Po zdravotnej aj psychickej stránke. Podotýkam, sú na to dôkazy.

Keď prídeme na tento svet, tak nepoznáme nič iné len mamine bruško zvnútra, jej tlkot srdca a rytmus dychu. Toto všetko je pre nás alfou a omegou.

Mne rodičia povedali, že som strašne plakával keď som bol malinký. Je to povedomé aj Vám? Dnes už viem, prečo to bolo. Predstavte si, že prichádzate z miesta, kde sa cítite bezpečne a je Vám veľmi príjemne. Zrazu nastane proces pôrodu a vy ani len netušíte kam idete, ale viete jedno. Ak tam bude ten tlkot srdca, ktorý tak dôverne poznáte, tak bude všetko v poriadku.

A tu nastáva prvá najväčšia trauma nášho života. Prax je taká, že hneď ako uzrieme svetlo sveta, tak nás nejaká cudzia ruka s neznámym pachom schmatne, umyje, odváži a odmeria a odnesie niekde ďaleko od našej matky medzi dalších trpiteľov. Ako je to možné? “Prečo tu zrazu nie je ten tlkot srdca a dych mojej mamy?” Naša prvá skúsenosť so svetom je akoby z hororu.

Prečo si stále myslíme, že novorodeniatko nemá žiadne, pocity a nevníma čo sa okolo neho deje?

Je to mýtus a už dávno vyvrátený! Mám pocit, že pôrodníctvo je u nás tak zastaralé ako aj školstvo. Táto téma sa týka nás všetkých. Prečo jej venujeme takú malú pozornosť?

Je dobré aby ste vedeli, že pomaly všade naokolo v iných štátoch je prax úplne iná. Slovenské ženy utekajú do iných krajín rodiť, aby predišli týmto praktikám zastaralého a chorého pôrodníctva tu na Slovensku. Chvalabohu.

Keď môžeme našim deťom dopriať to, čo sme nedostali my sami, tak to urobme.