Kedy je Pôrod DOMA nebezpečný?

Nedávno sme si s Danielom prečítali pôrodný príbeh jednej ženy, ktorá chcela rodiť doma a tento príbeh nedopadol najlepšie. Nebudem rozoberať, čo presne sa stalo, podstatná je informácia, že mamička aj dieťa žijú a sú v poriadku…

Táto žena bola prvorodička a postavila sa podľa môjho názoru k svojmu pôrodu veľmi nezodpovedne. Nehľadali si žiadnu odbornú pôrodnú asistentku a úplne zavrhovala nemocnicu. Stretávali sa iba s dulou, ktorá sa aj tak nakoniec k jej pôrodu nemohla dostaviť. Predstavovala si, že to zvládne sama a všetko pôjde prirodzene. Tento pôrod (ako jeden z mála domácich pôrodov) dopadol zle. Ale nie preto, že by bol domáci pôrod nebezpečný. To vôbec. Nebezpečná je iba žena, ktorá sama sebe uškodí.

Pôrod doma je dokonalý a nádherný zážitok, ale nie je pre každú ženu.

Je len pre ženy, ktoré sú si ním isté, cítia to tak a hlavne, májú v sebe všetko vyriešené a sú vedomé. Sú oslobodené od svojich strachov. Počas pôrodu sa žene otvoria úplne iné, nové sféry bytia, je to zážitok, ako žiadny iný. Žena si často siahne na úplne dno svojich síl.

 

Žena, ktorá sa rozhodne rodiť dieťa doma, nesie zodpovednosť nie len za svoj život, ale aj za život svojho bábätka, preto musí byť úplne vysporiadaná s myšlienkou, že keby čokoľvek nehralo, treba sa presunúť do nemocnice. Aj my sme samozrejme mali vybratú nemocnicu, do ktorej by sme sa v prípade akejkoľvek potreby hneď presunuli aj s našou pôrodnou asistentkou. Mala som spísané pôrodné prianie, ako si svoj pôrod predstavujem a aké zákroky si neželám. Takisto som napísala mojej pôrodnej asistentke plnú moc, aby mohla namiesto mňa jednať s doktormi vo všetkých veciach (ak by som sama nebola schopná, alebo ak by som si nejakým rozhodnutím nebola istá).

Treba prijať všetko a presne to som urobila aj ja.

Povedala som si, že keď pôrod začne a ja budem cítiť, že treba ísť do pôrodnice, určite by sme doma neostávali. Keď prezentujem náš pôrod doma, neznamená to, že teraz je každá žena pripravená rodiť takto a mala by tak rodiť. Vôbec nie. Každá žena je na inom stupni vedomia a odráža sa to aj v jej svete. Takisto sa to odrazí aj na pôrode a na vykonaných (či nevykonaných) zákrokoch.

Od začiatku som vedela, že chcem mať pri našom pôrode odbornú starostlivosť. Bez pôrodnej asistentky by som rodiť nechcela. Ani druhé dieťa nie. Pôrodná asistentka má pri pôrode obrovskú úlohu a nám neskutočne pomohla. Neoceniteľné. Jediné, čo ma mrzí je, že bohužiaľ nemôžem jej meno vykričať do sveta. Ja osobne veľmi obdivujem ženy, ktoré sa rozhodnú rodiť bez nej (obzvlášť prvorodičky). Podľa mňa je to aj nezodpovedné, ale je to iba môj názor a každý už nech sa riadi podľa vlastného uváženia a rozhodnutia.

Ďakujem, že som mohla tak nádherne prirodzene porodiť svoju dcéru a dopriať jej krásny štart do života. Ďakujem jej, že sa tak rozhodla, že je tak vedomá a že si nás vybrala za svojich rodičov. Ďakujem Danielovi a opäť našej drahej pôrodnej asistentke, ktorí mi boli obrovskou oporou ako psychickou, tak fyzickou.

Bez nich by mi to nebolo umožnené.