Láska a jej dátum spotreby

 

Viete aká je definícia lásky? Možno nejaká chemická reakcia? Alebo intenzívny emocionálny pocit náklonnosti k nejakej osobe? Je to droga? Väzba k určitej osobe založená na silnej telesnej, duchovnej a/alebo duševnej príťažlivosti?

Našiel som neskutočne veľa definícií a poviem Vám, niektoré si dokonca aj odporovali. Ako by ste ju definovali vy?

V jednom sa môžeme  zhodnúť

My všetci túžime po láske. Chceme milovať a byť milovaní. Svet sa nám zdá potom krajší a všetko je zrazu jednoduchšie. Áno presne takto si to všetci predstavujeme. Jediné na čom v živote skutočne záleží je láska. Láska, ktorá nikdy nevyprchá a nič ju nemôže ohroziť. Predsa nič skutočné nemôže byť ohrozené!

Predstavte si mladý pár, ktorý sa do seba zamiloval. Boli ako jedno. Všetko robili spolu a s radosťou. Krásnymi slovami a bozkami nešetrili ani minútu. Prekypovali večnou láskou. Jedného dňa si povedali svoje ,,áno,, a rozhodli sa žiť pod jedným priezviskom. Boli si istí, že sú pre seba tí praví. Ako ubiehali dni, mesiace a roky niečo sa zmenilo. Bozky a krásne slová postupne nahrádzali konverzácie typu: „Ako bolo v práci? Bol/a si v obchode? Čo bude na obed? Zaplatil/a si účty?“  A podobné vety ktoré počujeme v každom druhotriednom seriáli v TV. No každý večer si líhajú do jednej a tej istej postele. No už dlhší čas sa dotýkajú iba chrbtom. A ako tie roky ubiehali, ani si neuvedomili, že manželský vzťah premenili na vzťah spolubývajúcich.

Čo by asi odpovedali na otázku, či im niečo vo vzťahu chýba alebo či sú naozaj šťastní? Či je to naozaj „láska“?

Stále je to láska?

Kedy sa z ich vzťahu stala rutina? Kedy nastal ten deň, keď si povedali, že už bolo dosť lásky a buďme iba spolubývajúci? Ale nie iba hocijaký! Majme spoločne úvery, známych a možno aj spoločné problémy. Čo je toto za lásku? Aká by bola definícia tejto lásky? „Väzba dvoch bývalo zamilovaných ľudí, žijúcich spolu len zo zvyku.“ Súhlasíte?

Ďalšia dvojica je trošku iná. Obidvaja ku sebe cítili náklonnosť od prvej sekundy. Nevedeli zo seba ani len odtrhnúť zrak. Vo vnútri boli presvedčení, že ide o lásku. Dokonca sa ani moc dobre nepoznali. Stačilo im len to, čo mohli vidieť. Láska na prvý pohľad. Rozhodli sa spolu žiť. Nemali hádky, nežiarlil na seba ani nič podobné. Ako plynul čas, uvedomili si, že na zábavu, hobby a spoločné záujmy musia loviť v rade kamarátov. Spolu trávia čas len doma a v posteli. Veď predsa to musí stačiť a oboch to uspokojí.

Keď sa na seba pozrú, vedia, že sa neskutočne priťahujú. Je to láska? Možno áno. No po 5,10 rokoch, na ich telá padol zub času. Začali starnúť a ich vitalita sa vytrácala. A čas, ktorý spolu trávili doma a v posteli už nebol taký slastný ako kedysi. Zabudli, že ak sa zamilujú do TELA, budú nakoniec sklamaní, pretože telo zostarne a zomrie.

Bola to láska? Môže láska zostarnúť a zomrieť?

Definícia tejto lásky bola zrejme: „Väzba dvoch ľudí, ktorí sa zamilovali do svojich tiel pod súhlasom, že nakoniec ostanú bez lásky“ Súhlasíte?

Teraz je čas na váš príbeh. Aká by bola vaša definícia lásky? Ale buďte k sebe naozaj úprimní.

A myslíte na to, čí chcete prežiť život s láskou, ktorá má dátum spotreby alebo s láskou, ktorá je večná.

Je to na vás.