List pre moje ,,mladšie JA´´

Drahý Zack,

presťaň zízať na tú škatuľku s obedom. Za jej obsab sa vôbec nemusíš hanbiť.

Čínska kapusta, ryža a pokrájané mäso na rezance, vaše národné jedlo; tvoja mama vstala zavčas rána aby ti to všetko pripravila. Kúpila suroviny v potravinách, uvarila ich, opiekla a úhľadne zabalila do škatuľky. Neurobila to preto, aby ťa naštvala, ani z toho dôvodu, že by bola tvrdohlavá imigrantka, ktorá sa odmieta asimilovať. Urobila to, lebo chcela, aby si mal teplú domácu stravu, pretože keď ťa vysadí každé ráno pred školou, vidí ti osamelý výraz.

Prestaň skrývaťsvoj pôvod, dieťa, ktoré vedľa teba sedí, neprestane do teba  hádzať ceruzku, aj keď sa pokúsiš správať viac ako Slovák. Neprestanú ti denne nadávať, keď vchádzaš do dverí, neprestanú ťa nenávidiež, keď predstieraš, že si taký istý ako oni.

Jedného dňa pochopíš, že to vôbec nie je nenávisť voči tebe. Oni vlastne nenávida seba samých, neznášajú svoj život a krutý osud, že sa narodili chudobní. Ešte nie sú dostatočne zrelí, aby si to uvedomili, a tak na teba kydajú svoju nenávisť a zlostný odpor k sebe samým. Zahŕňajú ťa tým, pretože vidia tvoju zraniteľnosť, neistotu a zmätenosť z toho, že si sa presťahoval do tejto divnej krajiny.

Buď silný, Z. Zober si príbor a zjedz svoj obed. Jedz ho s hrdosťou, s vystetým chrbtom a vzpriamenou hlavou. Vo svojom živote budeš jesť jedlá, ktoré pripravili šéfkuchári, aj také, ltoré sú hodné pre kráľou, ešte budeš obedovať v exotických krajinách. Ale tieto jedlá nebudú ani z ďaleka chutiť tak úžasne ako obed, ktorý si jedol v ten deň, keď si sa naučil byť sám na seba hrdý.

Listy ako tento nám umožňujú všimnúť si trápenia a víťazstva iného človeka. Pripomínajú nám, že vždy existujú rôzne možnosti, že môžeme zmeniť názor, robiť rôzne rozhodnutia a vytvárať si život, ktorý je prepojený s našou dušou a naším telom.

 

Ak sa chcete podeliť s ľuďmi o vašu životnú múdrosť, ktorú by ste adresovali svojmu ,,mladšiemu JA,, pokojne nám ho zašlite na e-mail: waveofreality@waveofreality.com a my ho s radosťou uverejníme. Život každého človeka je potenciálne zaujímavý, ak si nájdeme čas počúvať. Každý má príbeh, ktorý môže porozprávať a ktorý môže pomôcť ľuďom v podobných životných situáciach.