Moja mama vs. rakovina prsníka

 

 Chcela by som Vám predstaviť moju maminu Mišku, ktorá si úspešne prešla rakovinou prsníka. Položila som jej pár otázok, na ktoré neváhala odpovedať, aby pomohla aj ďalším ľudom. Verím, že tento článok nebude inšpiráciou iba pre chorých ale aj pre zdravých ľudí! 

Miška je takisto aktívnou členkou občianskeho združenia Amozonky, ktoré pomáha ženám, ktoré trpia alebo trpeli rakovinou. Na spoločných stretnutiach zodpovedá všetky otázky ohľadne diagnózy. Organizujú sa takisto rôzne zábavné podujatia, semináre a kurzy, ktoré nejakým spôsobom dokážu pomôcť ženám, ktoré si prechádzajú takýmto ťažkým životným obdobím. Do združenia sa samozrejme môže pridať KTOKOĽVEK, kto potrebuje pomoc pri prekonaní tohto ochorenia, alebo kto toto ochorenie porazil! Ste vítané.

Viac informácii nájdete Facebookovej stránke: https://www.facebook.com/ozamazonky/?fref=ts

Pre akékoľvek otázky prosím kontaktujte Mišku:

 FB: https://www.facebook.com/michaela.krbatova?fref=ts

E-Mail: michaelakrbatova@azet.sk

A teraz už späť k otázkam.

Ako to začalo a aká bola diagnóza?

Diagnóza z mája 2013 bola neuveriteľná: karcinóm pravého prsníka. V apríli toho roku som si nahmatala hrčku v pravom prsníku. Spočiatku som tomu nevenovala veľkú pozornosť, no pri pretrvávajúcich bolestiach a žiadnom zmenšovaní hrčky som pocítila strach. Bol to strach….čo ak..

Tak som sa odhodlala ísť na prehliadku k mojej ženskej lekárke. Tá mi s kľudným svedomím oznámila vetu, na ktorú nikdy nezabudnem: ” Nebojte sa, to nie je na onkológiu” Vybavená receptom na homeopatické kvapky som sa vybrala domov. No moja intuícia, že to nie je v poriadku pracovala na plné obrátky. Keď ani po pár dňoch bolesti neustupovali, trvala som na tom, aby ma poslali na sonografiu. Za pár týždňov prišiel deň D. Pán doktor ma začal vyšetrovať, no keď si zavolal ďalšiu lekárku, stuhla som. Jej slová “Peter, toto sa mi nepáči” mi dlho nedali spávať.

Po absolvovaní sona ma ihneď objednali na mamografiu. V priebehu pár dní sa mi otočil svet. Mamografia taktiež objavila niečo, čo v zdravých prsníkoch nemá byť. Hneď v ten deň ma odoslali na ženské oddelenie kvôli biopsii. Tu ma už čakal lekár, ktorý hneď z prinesených výsledkov predchádzajúcich vyšetrení zahlásil bez nejakých emócií “to bude zhubné”. Po čiastočnom umŕtvení prsníka mi celkom hrubou ihlou pripomínajúcou harpúnu odobrali štyri vzorky a odoslali na histológiu. To čakanie bolo zdrvujúce. Tušila som, že to nie je dobré.

Čo ti prvé prebehlo hlavou, keď si sa to dozvedela a ako si po tej správe videla svoju budúcnosť?

V hlave mi vírili myšlienky, či prežijem ďalší rok a čo bude s mojimi deťmi, keď tu nebudem.…Prídem o vlasy, schudnem a bude zo mňa troska…Pripadala som si ako v sne, zlom sne. Mala som pocit, že ma nikto nemôže pochopiť. Všetci okolo sú predsa zdraví, majú pred sebou budúcnosť, no ja už nie.

Ako prebiehala liečba?

Ihneď som dostala termín operácie. Našťastie v nemocnici pracovala moja veľmi dobrá kamarátka, ktorá sa postarala o to, aby som bola v tých najlepších rukách. Som jej za to nekonečne vďačná. Po prebudení z narkózy prišla za mnou a oznámila mi vtedy veľmi dobrú správu. Z prsníka mi odstránili kvadrant o veľkosti 4×6 cm aj s okrajmi. Uzliny, ktoré vybrali boli negatívne. Diagnóza znela: „Duktálny karcinóm“. Keďže sa moja rakovina zachytila v skorom štádiu, nebolo treba absolvovať chemoterapiu. Vraj bude stačiť hormonálna liečba.

husky, smile

Ďalší šok prišiel s výsledkami z definitívnej histológie, ktorú mi robili pri operácií. Preukázalo sa, že duktálny nádor, ktorý odobrali, obsahoval v sebe ešte agresívnejší lobulárny. Riešenie situácie znelo:

Mastektómia prsníka, čiže úplné odstránenie.

Nestihla som sa zotaviť z prvej operácie a už tu bola ďalšia. No mala som šťastie v nešťastí, že počas operácie mi bol ihneď vložený silikónový implantát. Toto obdobie bolo najťažším a najbolestivejším v mojom živote. O dva mesiace neskôr sa lekári rozhodli v rámci prevencie o odstránenie aj druhého prsníka s následným vložením implantátu. Takže v priebehu pol roka som stihla absolvovať tri závažné, niekoľkohodinové operácie.

 avon

 Čo presne ti choroba dala a čo zobrala ?

Momentálne mi to príde ako zázrak, kde som vzala tú silu a prežila to 🙂 . No ako sa vraví: Všetko zlé je na niečo dobré… a to bol aj môj prípad. Táto choroba mi síce vzala moje prsia, ktorými som kojila moje dve úžasné dcéry, no dala mi veľmi veľa. Som jej za to paradoxne vďačná. Zdravý človek s tým asi bude mať problém, aby toto pochopil…. Rakovina mi ukázala, že takto už nemôžem žiť. Že mám vo svojom živote veľa zmeniť ak tu chcem byť a vidieť svoje deti rásť. Ja som pochopila a práve preto som stále tu 🙂

 Aké najväčšie zmeny vznikli v tvojom živote po tejto chorobe a ako si začala vnímať svoje okolie, svoj svet?

Stala som sa silnejšou ako kedykoľvek predtým, vážim si veci, ktoré som brala ako samozrejmosť. Teším sa z každého nového rána. Milujem život a na ľudí sa pozerám inými očami. Obdivujem spev vtákov, tok rieky, zelenú trávu, kvitnúce stromy…všetko. Život je najúžasnejší keď ho žijete a nie prežívate. O tom to je. Naučila som sa, že zvládnem čokoľvek. Stačí ísť za svojimi snami. Zázraky sú všade.

13958186_1163555637001168_6401645845116413537_o

Keby si môžeš vybrať, či si tou chorobou chceš prejsť alebo nie, s tým, že by si vedela, čo ti dá, aj čo ti vezme, čo by si odpovedala?

A keby som si mohla vybrať, či toto všetko prežijem znova s takýmto výsledkom? Veľmi ťažká otázka…ten strach o život, neskutočné bolesti….no všetko je tak, ako má byť 🙂

Moje telo a duša si vybrali túto skúsenosť, aby soms stala tým človekom, ktorým práve som. Teraz som zdravá, šťastná, milujúca a milovaná a nekonečne vďačná. Za všetko. Za to dobré aj zlé, čo som prežila.

Čo by si odporučila ľudom ktorí trpia akoukoľvek vážnou chorobou?

Môj odkaz pre zdravých aj chorých znie: „ Berte všetko, čo vám život ponúka, nasledujte svoje sny a nenechajte sa odradiť nikým a ničím. Zaslúžite si to najlepšie. Uvedomte si svoju hodnotu a to, že ste tu, aby ste prežili všetko, čo prežiť máte.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.