Muži a ženy…

Už ako malý chlapec som mal jasno v tom, čo sú ženy zač. Pri návštevách mojej starej mamy začala náuka o tom, ako sa ženy chovajú a aké naozaj sú. Pozerali sme spolu všelijaké telenovely a ja som sa nestačil diviť, aké sú tie ženy neverné, klamú a aké sú zákerné. Samozrejme všetka moja pozornosť išla na ženy a aký boli muži, to som si vôbec nevšímal.

Čím som bol starší, tak som podľahol domnienke, že muži sú pánmi situácie a v podstate sú niečo viac ako ženy.

Predsa všade na okolo to bolo vidieť. V televízii nebolo zmienky o nejakej úspešnej žene, no a o mužoch bolo počuť od všadiaľ. A predsa každý vie, že od praveku ženy sedeli doma a my, statní muži sme chodili loviť mamuty. Aspoň tak sa to učí na školách. Nebol dôvod pochybovať, či je to tak správne. A dokonca niektoré náboženstva to aj verejne hlásajú. Môžem byť hrdý, že som muž.

Nikdy nezabudnem na to, ako sa ma jedného dňa, ešte na začiatku vzťahu opýtala Vanes, prečo musím sedieť vždy v aute vpredu a ona automaticky vzadu. Ja som zostal v šoku, že to čo sa ma pýta preboha? Veď je predsa samozrejme, že žena musí sedieť vzadu a chlap vpredu. No od toho dňa sa vo mne niečo pohlo a začal som sa zaoberať otázkou mužov a žien. Videli sme neúnavné debaty o tom, ako má postavenie mužov a žien vyzerať. Zrazu som dospel do bodu, kedy mi ostával len ten jeden úbohý argument o mamutoch.

Postupom času sa mi na ženy pretvoril názor a vnímam ich úplne inak.

No pravdou je, že mnoho žien taktiež uverilo kolektívnej domnienke, že sú niečo menej a muži sú pánmi všetkého. Hlava rodiny a podobné názory. Alebo sa pred svetom obrnili tak, že sa chcú mužom čo najviac podobať. A to je naozaj škoda. No pravdou však zostáva, že sa my muži od žien máme čo učiť. Ženy sa na svet pozerajú viac srdcom a využívajú najhodnotnejší kompas v živote-intuíciu, zatiaľ čo my muži si plávame v myšlienkach a v našej hlave v domnienke, že predsa vieme všetko najlepšie. Ale chlapci moji, nevieme.  Česť výnimkám, existujú muži, ktorí toto všetko chápu. Veľmi ma teší, že vás je stále viac a viac.

Na našich prednáškach a aj na seminároch, ktoré sme za poslednú dobu navštívili bolo 90% žien. To samozrejme nie je náhoda a je jasne vidieť, kde ženy sú. Ochotné na sebe pracovať a s chtíčom žiť slobodnejšie a zmysluplnejšie. Tak kto sa ide učiť od koho?

Nedávno sme sa s Vanes smiali na tom, ako je v našej spoločnosti napríklad bežné ,,zapíjať“ príchod dieťaťa s tým, že žena zostáva doma a všetka zásluha patrí jej a muž ide oslavovať ,,svoje´´ víťazstvo. Alebo sa potrebuje ísť odreagovať po dlhom pracovnom týždni niekam do baru. To kde sme? Ženy naozaj si myslíte, že je normálne, že váš muž sa pôjde spiť ako prasa niekde s kamarátmi?… Ja neviem kde sme sa to dostali a prečo to takto funguje, ale jedno viem, že to nie je správne.

Ženy, zostaňte ženami a nikdy sa kvôli spoločnosti nemeňte. Ste úžasne, také aké ste a nikdy neodovzdávajte vašu silu niekomu inému. A raz to tu všetko zmeníte…