Otázka, na ktorú nemáme odpoveď

,,Povedzte mi niečo o sebe.´´

Koľko krát ste sa stretli s touto otázkou? Pri pracovnom pohovore, alebo pri prvom rande. Nikdy neviete, čo vlastne chcú od vás ľudia počuť. Každý z nás sa pri odpovedi na túto otázku začne hrabať v minulosti. Kde som chodil do škôlky? A kde do školy? Išiel som na vysokú? A čo prvá práca? Mal som nejaké vážne choroby? No a moje prvé lásky a sklamania.

Všetky tieto príbehy z minulosti majú odpovedať na otázku kto naozaj som? Nie je to príliš jednoduché a obmedzujúce? To by si stačilo prečítať životopis náhodného človeka a hneď by sme mali vedieť aký ten človek je? Byť si istý, že ho poznáme? Naozaj je také ľahké niekoho spoznať?

Poďte sa spolu snami pozrieť na tento zaujímavý rozhovor, či zistíme odpoveď na túto otázku.

Dobrý deň. Môžete mi povedať kto ste?

Volám sa Ivan.

No dobre. Teší ma Ivan. A kto si?

No. Ivan Petrovič. Pochádzam z Košíc. Mám 178cm a 70kg.

A keby si sa nevolal Ivan a nepochádzal by si z Košíc tak si nikým? A keď si mal 10 rokov a mal 150cm tak si to nebol ty?

Samozrejme, že bol. No skúsim to trochu inak. Bývam v Košiciach. Študoval som sa na gymnáziu a teraz pracujem ako barman. Rád chodím plávať a som zasnúbený.

Takže toto si ty áno? Bývanie, škola, práca a tvoj vzťah? To je odpoveď na moju otázku?

Ja neviem čo chceš počuť!! Som normálny chalan. Robím čo môžem. Stačí ti takáto odpoveď?

Žiadnu odpoveď som nedostal Ivan. Počul som len nejaký príbeh. Ale kto naozaj si?

Poviem ti úprimne neviem ti na to odpovedať a popravde začínam byť z teba nervózny.

To chápem Ivan. Len som ti chcel ukázať, že ak hľadáš odpoveď na to kto naozaj si, nie je to žiadna sranda.

Kto vlastne sme?

Odkiaľ sme prišli? A vôbec prečo sme prišli na tento svet? Dá sa na tieto otázky odpovedať príbehom z minulosti? Nebude prekvapením, keď poviem, že sme  omnoho, omnoho viac ako si myslíme. Autonehoda, ktorú som prežil mi pomohla toto všetko pochopiť. A ani na sekundu o tom nezapochybovať. A viete ktorá skutočnosť mi otvorila očí? Skončil sa strach zo SMRTI. A všetka vážnosť a trápenie zo života úplne vymizlo.

Čiže kto vlastne som? To som nevedel ale vedel som, že nie som telom, mysľou a nejakým príbehom z minulosti. A nie ste to ani vy.

Teraz Vám na túto otázku zodpoviem. Odpoveď na otázku „kto si?“ Je „Ja som.“ Čo viac by ste ku tomu pripájali? Jedine toto je tá odpoveď. To kým ste práve teraz. Ste!