Peniaze a spiritualita

My všetci chceme žiť slobodne, cítiť sa naplnení a plniť si svoje túžby a sny. Chceme tráviť čas s našimi najbližšími a hlavne v prostredí kde sa cítime prijemne.

Sme naozaj slobodní? 

Robíme to, čo naozaj robiť chceme? Trávime najviac času tam, kde skutočne chceme? Baví nás vôbec naša každodenná rutina? Som častejšie s mojou rodinou, či s kolegami v práci? Môžem si dovoliť kúpiť vždy to, čo potrebujem? Hovorím ,,áno”, keď by som najradšej povedal obrovské ,,nie”?

To je len pár otázok, ktoré keď si zodpovieme, nám ukážu ako je na tom tá naša sloboda a verte, že Vám skutočne prajem, aby ste na väčšinu otázok odpovedali kladne.

Žijeme v konzumnej spoločnosti 

Čo si budeme klamať, žijeme v 21. storočí a bez peňazí to jednoducho nejde, jedine, že by ste sa rozhodli žiť v pralese. Veď mnohí to tak urobili. No my ľudia žijúci v civilizácii musíme platiť účty, stravu, bývanie, koníčky, no úplne všetko a hlavne treba všetko platiť na čas. Všetko je to nastavené tak, aby tu na všetok dopyt existovala ponuka. 

Blahobyt vs. duchovnosť 

Treba si uvedomiť, že sme v tomto živote všetci ľudia, dostali sme ľudské telo a rozum a až potom sa môžeme rozdeľovať na nejakých duchovných, alebo ateistov a neviem koho ešte. Naše primárne potreby sú úplne rovnaké a úplne všetci potrebujeme peniaze. Kdesi som zachytil názor, že tam, kde je veľa peňazí smrdí niečo nelegálne, alebo tam jednoducho nie je niečo v poriadku. Veď predsa na tých bohatých sa ukazuje prstom, akoby spravili niečo zlé. A ak máte v sebe takýto vzorec vnímania aj vy, zrejme tých peňazí moc nemáte a len preto, že ste uverili takej hlúposti, že tam kde je veľa peňazí, niečo smrdí, alebo je to niečo ,,zlé”.

Mať veľa peňazí môže mať naozaj ktokoľvek, či už duchovný vodca, ateista ale aj nejaký zlodej, naozaj je to úplne jedno. Smaozrejme bohatý človek s čistým svedomím si žije určite lepšie ako ten, čo ich zarobil nelegálne. No peniazom je to úplne jedno. Tu je pár príkladov osvietených miliardárov: Alice Walton, Zakladateľ IKEI Ingvar Kamprad, Jeffrey Chappell….

Aký máme vzťah k peniazom?

Presne tento vzťah určuje to, ako sa ku peniazom v živote dostávame. Akým názorom o peniazoch sme za ten náš život uverili. Jeden človek môže tvrdiť, že zarábať peniaze je skutočná drina a nikdy to nejde ľahko a druhý zase tvrdí, že zarábanie berie ako šport a je v ňom skutočne dobrý. Paradox je, že obidvaja majú pravdu! Áno, aj ten čo mu to ide ťažko a aj ten čo tvrdí, že zarábať peniaze je tak jednoduché, ako kopať do lopty. 

Skúste sa na chvíľku zamyslieť a opýtajte sa úprimne sami seba, aký máte vzťah k peniazom vy. Ako vnímate bohatých ľudí, ako vnímate keď sa niekomu darí a či si myslíte, že si zaslúžite mať veľa peňazí. 

Množstvo ľudí si myslí, že si to ani nezaslúži! 

Naše presvedčenia a peniaze

Neviem ako vy, no ja považujem peniaze za určitú formu slobody, alebo lepšie povedané, nástroj ku slobode. A to, či budete na peniaze magnet, záleží iba na vás. A pozor! To, že si prečítame knižku “Tajomstvo” alebo si nalepíme na nástenku vízií Porsche a veľký dom ako ,,motiváciu” nám do života peniaze nepritiahne. Ani pozitívne myslenie a neviem čo ešte…

Tu je pár vecí, ktoré ťa môžu priviesť k peniazom

  1. Rozvíjaj to, čo ti ide najlepšie 
  2. Nie, nemusí ťa uživiť to, čo miluješ
  3. Zdravo riskuj, nemaj strach
  4. Buď pozorný a všímaj si možnosti, ktoré ti klopú na dvere, pretože sú všade!
  5. Sám to človek ďaleko nedotiahne

Peniaze nie sú ani dobré ani zlé. Záleži iba na tom s akou energiuou ich získame a ďalej posunieme…