Porušujte pravidlá, prosím!

 

Život podľa koho pravidiel?

Od počiatku nášho života sme museli dodržiavať nejaké pravidlá

Pravidlá, ktoré vymyslela spoločnosť ľudí niekedy v minulosti a dodnes sa považujú za normálne a správne. Naše vnímanie môžme datovať niekedy od piatich rokov, kedy naše spomienky padnú do škôlky a možno už hneď do školy. Pamätám si na môj prvý deň v škole. Samozrejme tomu predchádzala rodičovská príprava, ako tam bude dobre, ako stretnem kopu nových kamarátov a podobne.

13240090_1107033149320084_1939023641191616332_n

Vravím si: ,,Dobre, však uvidím, obzriem to tam.“ Po mojom prvom dni som prišiel domov a hovorím : „Mami, vieš čo dobre tam bolo.“ A mama na to : „No super! A čo budete robiť zajtra?“ Hneď som si povedal : „Aké zajtra ?“ Však som videl, ako to tam funguje, stretol som nových ľudí, ale za to tam nepotrebujem ísť hneď zajtra!” Na to prišla ľadová sprcha v podobe vety mojej mamy : „No Daniel, najbližších 9 rokov tam budeš hodiť každý deň, okrem víkendov a to nerátam roky, ktoré budeš chodiť na strednú školu.“ Nevedel som čo si mám o tom myslieť. Však to nemôže byť pravda!

Zrazu som musel naskočiť do kolotoča pravidiel spoločnosti. Prečo?

No pretože je to tak a nepýtaj sa a hlavne maj dobre známky! Matematika, jazyk, dejepis, zemepis, literatúra neskôr úžasná veda o živote chémia, fyzika a podobné dôležité veci. Pre koho dôležité? Pre mňa? To teda vôbec nie. Však ja som chcel byť kozmonautom! Prečo sa to mám učiť ? Veď mi bolo dobre doma s mojimi hračkami a nič mi nechýbalo!

Určite poznáte vety typu : „Musíš mať dobre známky ! Keď sa budeš dobre učiť, budeš mať dobré zamestnanie. Keď budeš mať zlé známky dostaneš domáce väzenie!“  Zaujímavé. Tak sa budem teda učiť, veď len to potrebujem ku šťastiu! Lenže takýto postoj nevydrží väčšne, pretože trénovať intelekt namiesto inteligencie by ma teda nebavilo.

13239882_1107033142653418_8377945805440406714_n

Uvedomil som si, že škola je len o recitovaní naspamät naučených viet,

ktorým som nie vždy rozumel. Takto to má byť? Samozrejme, každý dospelý človek v mojom okolí povedal, že áno, pretože oni sami vyrastali v takomto systéme, len možno s tým rozdielom, že sa zabudli sami seba opýtať, či to tak má byť a či to vôbec tak chcú mať.

Hlavne nezabudni ísť po strednej škole na vysokú a ani nevieš ako a 17, alebo viac rokov ti ubehne ako voda. Roky, ktoré si strávil učením nezmyselných rovníc a poučiek, ktoré nemáš šancu zopakovať, pretože si už na nič nepamätáš. Rýchlo si nájdi nejakú prácu, je jedno v akom odbore, pretože aj tak nemáš moc na výber, ale hlavne si nezabudni zobrať nejakú obrovskú pôžičku a plať ju celý život a nedajbože, aby si jednu splátku nezabudol! Lebo ti všetko zoberú a ešte skončíš vo väzení!

[mashshare]

Je vám tento príbeh povedomý? Myslíte si, že takto to má vyzerať? Pevne verím, že nie. Pretože, vždy existuje aj iná cesta a kto vraví, že, nie tak nikdy inú cestu ani neskúsil. Musíte robiť iba to, čo sami chcete! Nikto vám nemôže povedať, podľa akých pravidiel musíte žiť. Sami dobre viete, čo je pre vás dobré a čo zlé a sami dobre viete, že za každý svoj čin budete niesť následky. Robte v živote to, čo by ste robili keby neexistovali peniaze. Samozrejme, že rodinu nakŕmiť musíte, ale nakŕmte ju za prácu, ktorá vás robí šťastným a nie za prácu, v ktorej predávate svoj čas za peniaze!

A čo vy? Nasledujete pravidá spoločnosti?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here