Poznáte svojich blízkych?

Možno si poviete: „Samozrejme, že poznám! Deti som vychoval/a, manželku/manžela a svojich rodičov poznám dokonale. Veď som s nimi veky.“ No presne to som si myslel aj ja. Lenže čo vlastne poznáme? Nie je to náhodou iba ich vonkajší svet? Čo majú a nemajú radi, kam chodia do práce a do školy a čo ich vie nahnevať. Poznáme ich životný príbeh. Je to naozaj dostatočné?

Vzťah rodičov s ich deťmi.

Ak poznáte svoje deti, položte si otázku, či o nich viete toto: Sú naozaj šťastné? Dôverujú si? Čo ich v živote poháňa? Akú majú predstavu o ideálnom živote? Aké majú partnerstvá? Čo ich skutočne baví robiť? Ako vnímajú život? Čo by radi naučili oni vás? Vedeli ste odpovedať na všetko? Bohužiaľ 90% rodičov toto o svojich deťoch vôbec netuší. Vedia len, že majú čo jesť, kde spať a ostatok im akosi ušiel. Nie je vám to povedomé?

Vy a váš partnerský vzťah.

Ak máte šťastie, tento vzťah sa pre vás stane učebnicovým príkladom vzťahov samotných. Presne to šťastie som mal aj ja a preto vám viem o tom porozprávať. Čo znamená poznať svojho partnera? Poznať ho dlho? Paradox je, že keď ľudia vidia partnerov, ich prvá otázka je, ako dlho sú spolu. Ako keby to bol nejaký ukazovateľ hodnoty vzťahu. No ale späť. Viete o svojom partnerovi aké emócie a pocity sa v ňom pravidelne objavujú? Viete rozlíšiť kedy sa rozprávate s egom partnera a kedy naozaj s ním/ňou? Viete sa rozprávať aj bez slov?

Prečo máme povrchné vzťahy?

Čo vôbec znamená povrchné? Povrchné znamená bez hĺbky. Viete o človeku všetko to, čo sa dá všimnúť očami a niekedy ani len to. Pretože vnímať niekoho očami je pre niekoho tiež veľmi náročné. Mať vzťahy bez hĺbky je presne ako nájsť truhlicu s pokladom, no vy sa aj tak nikdy nepozriete dnu. A presne to robíme my ľudia. Nie, že sa nepozrieme do vnútra iných ľudí, no my sa nepozrieme ani do toho svojho! Ako môžeme objavovať nové územia, keď veríme, že nič iné ako to, čo poznáme neexistuje?

Ľudia majú povrchné vzťahy, pretože majú povrchný vzťah sami so sebou. Nepoznajú ani len seba samých. Aj keď sa domnievajú, že oni sa poznajú najlepšie, nie je to vôbec tak. Skúste si na všetky otázky z tohto článku odpovedať, ale mierte ich len a len na seba. Ako dobre sa poznáte?

Tu je kameň úrazu.

Samozrejme že, nemôžme nikomu vyčítať, že takéto vzťahy má a dokonca ich učí aj svoje deti. Prečo? No jednoducho preto, že ten človek nepozná nič také, ako je hĺbka. Nikdy tam nebol a nikdy to ani len nevidel a nepočul. Je to pre neho nereálne. To, ako objaviť svoj vnútorný svet som písal v tomto článku. Musíme si uvedomiť, že tú hĺbku v nás musí objaviť každý sám a nikdy ho k tomu nemôže donútiť. Aj keď nás to niekedy bolí, no každý z nás to musel a musí urobiť jedine z vlastnej iniciatívy. Urobili ste to? Ak áno, môžete čerpať z truhlice plnej pokladov. Nie je to skvelé?