Pravidlo 3 sekúnd

 

V živote každého z nás prichádzame do styku so situáciami, ktoré nám vedia zdvihnúť tlak. Či už je to dopravná zápcha, alebo nevhodné slová nášho blízkeho. Naša reakcia je vždy veľmi podobná. Nervózna a väčšinou hlučná. Až po chvíli rozmýšľame, či sme museli reagovať tak ako sme reagovali. Ak chcete začať svoje reakcie kontrolovať, toto pravidlo sa Vám bude veľmi hodiť.

Čo znamená reagovať?

Viete kedy reagujete? Je to presne vtedy, keď Vám z úst vyletia slová skôr než stihnete nad nimi vôbec porozmýšľať. A takto vojdú do vzťahu medzi ľuďmi a prítomnosťou vírusy, ktoré nám začnú celú realitu znepríjemňovať. „Si nemožná, mňa už to s tebou nebaví, ten **** mi nedal prednosť!“  Vyprsknuté slová v sekunde, ktoré nás budú za chvíľku mrzieť. A ak nám budú takéto reakcie vypĺňať viac a viac času, onedlho sa to prejaví aj na fyzickom zdraví.

Nemáte kontrolu?

Dokážete sa ovládať pri akejkoľvek situácii? Keď ide všetko podľa „plánu“ určite je to veľmi jednoduché. Na všetko sme pripravení a nič nás nemôže prekvapiť. Ale akonáhle sa niečo začne vymykať plánu, prestávame mať nad sebou kontrolu. Prichádza stres, nervozita alebo strach. Nezabudli sme náhodou kto je tu pán svojho tela, svojej mysle a svojich pocitov? Naozaj nás môže vyviesť z rovnováhy nejaká vonkajšia okolnosť? Sme až takí labilní?

Pripraviť sa, pozor, štart!

Tieto slová ma neviedli na pravidlo 3 sekúnd. Predsa to musí stačiť na to aby som svoju reakciu prehodnotil a plne sa na ňu pripravil. Musí to stačiť na to, aby som si spomenul na to, že môj vnútorný kľud nemôže narušiť nič z vonka. Vždy keď budete v situácii, kedy cítite, že sa vo vás niečo búri a prestávate mať kontrolu, začnite si v duchu počítať do 3. Ako mám začať počítať do 3 sekúnd keď mám nervy a nedokážem myslieť na nič iné? Výborná otázka. Samozrejme, že to nepôjde hneď, pretože celý život len reagujeme a naša myseľ je už na to naučená. Takže chce to len tréning. Každodenný tréning.

Čo tým vôbec získate?

Nie len, že získate vy, ale získajú aj vaši najbližší! Vaše vzťahy s ľuďmi okolo vás naplní vedomé konanie a hádky či urážky už nebudú existovať. Nadávanie na pokazené auto, na to že nejde elektrina alebo na zlé počasie sa stane minulosťou.

Kto si bude dobrovoľne škodiť  vlastnou negativitiou? Vedomý človek určite nie. Utópia? Nie. Je to len jedno malinké rozhodnutie.