Ak niesi tu a teraz, niesi nikde!

 

Určite sa aj vám často stáva, že máte pocit, že telom ste na danom mieste, ale mysľou ste na piatich ďalších ( a to som ešte skromná 😀 ). Myslím tým, že každý máme v hlave milión povinností, alebo ak chcete, problémov, ktoré musíme riešiť. To však neznamená, že sa nemôžme plne sústrediť na činnosť, ktorú práve vykonávame.

Naozaj platí, že ak nie ste tu a teraz (fyzicky aj psychicky), nie ste nikde. Pretože v skutočnosti existuje iba prítomný okamih. Minulosť a budúcnosť sú len ilúzie vo vašej mysli, ktoré ale neexistujú. Určite si hovoríte, že problémy, ktoré musíte vyriešiť vás neminú. To máte síce pravdu lenže v tomto okamihu nemáte žiaden problém. Možno o hodinu, o deň, o týždeň, ale v tejto sekunde nie. Len nad tým pouvažujte.

now-8

Podľa mňa osobne už samotné slovo problém, je problém 🙂 Preto situácie, ktoré musím riešiť nikdy nenazývam problémom. Sú to jednoducho len nejaké úlohy, ktoré spĺňame v tejto našej hre nazývanej život.

Ako sa teda zbaviť nepríjemných myšlienok plných povinností a s tým spojených zlých pocitov a stresu?

Žiadny problém sa nevyrieši tak, že nad ním budete neprestajne premýšľať, trápiť sa ním, alebo nedajbože kvôli nemu nebudete môcť zaspať. Základom je ostať v kľude, uvoľniť sa a večer pred spaním sa sám seba opýtať, na najlepšie riešenie daného problému. Verte či nie, pôjde to omnoho ľahšie a poviete si, že viac nemá zmysel okrádať sa o ten krásny prítomný okamih.

Len si predstavte malé deti. Tie úžasné, čisté stvorenia, ktoré sú dokonalým príkladom a návodom, ako si vychutnávať život minimálne na 100%. Ak si niekedy všimnete dieťa, ktoré sa hrá, myslíte, že sa hrá tak na 30% a zvyšok pozornosti venuje tomu, s čím sa bude hrať zajtra? Vôbec nie. Sú priam pohltené prítomnosťou, tešia sa a majú radosť z maličkostí. My všetci by sme sa od nich mali učiť.

Na záver vám opíšem jednoduché cvičenie, ktoré mi pomáha dostať sa do prítomnosti a nelietať myšlienkami po celom svete 😀 Predsa len, ľuďom uniká schopnosť sústrediť sa v priemere 6-8 krát za minútu.

13164242_1100471073309625_3396102205234732956_n

Je to jednoduché.

 1.Urobte si pohodlie, či  budete sedieť, alebo ležať, to nechám na vás.

2.Zavrite oči a započúvajte sa do zvukov okolo vás (môže to byť všetko, čo okolo seba budete počuť. Napr. tlkot srdca, ruch za oknom na ulici, spievanie vtákov, čokoľvek)

3. Plne sa sústreďte na tieto zvuky a nedovoľte mysli premýšľať nad niečím iným. Aj keď vás bude napríklad niečo svrbieť alebo tlačiť, jednoducho to ignorujte a stále sa sústreďte na ruch okolo vás.

4. Zotrvajte takto čo najdlhšie, minimálne ale aspoň 5 minút.

5. Otvorte oči a ucítite, že ste v prítomnosti.

Zo začiatku je to možno ťažšie, ale čím viac budete trénovať, tým to bude pre vás jednoduchšie. Časom zistíte, že už takmer prestávate mať problém s koncentráciou. Toto cvičenie samozrejme môžete robiť na hocijakom mieste, aj bez zatvorených očí, ak máte pocit, že vám uteká pozornosť.

Veľa sťastia! 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.