Úloha muža pri tehotenstve a pôrode 2.časť

Tak tehotenstvo sme si už prešli. Môžete si to pripomenúť tu.

 

Keď sme sa s Vanes rozprávali o pôrode, tak mi vždy povedala, že presne vie, že budem úplne vedieť čo jej mám pri pôrode hovoriť a čo robiť. No ja som zatiaľ taký pocit vôbec nemal. Vôbec som nevedel, ako byť “plnohodnotnou súčasťou” pri jej veľkom dni. Keď sme si čítali niektoré pôrodné príbehy a ženy písali, že tam ich muž nebol, vedel som, že Vanes ma tam chce a potrebuje. Už som sa musel len pripraviť…

 

Vždy sme riešili všetko spolu. Keď mávala Vanes stres a cítila nervozitu, alebo úzkosť, vždy som jej vedel pomôcť. Vždy sme sa na to pozreli spolu a dosiahli úľavu. Ale pôrod? Prišlo mi to ako niečo omnoho zložitejšie a náročnejšie, ako všetky situácie pred tým. Na chvíľku som nabral dojem, že to všetko musí zvládnuť úplne sama. Že pôrod jej ukáže, že vôbec nepotrebuje vo vypätých situáciách nikoho iného, iba seba. A aj som jej to veľakrát povedal. Že to bude deň, kedy v sebe objaví nekonečnú silu, ktorá zatiaľ drieme niekde hlboko v nej. Len vtedy som ešte nevedel, že toto uvedomenie príde až “po” pôrode a nie priamo počas pôrodu. Čiže celý ten čas, budeme na to dvaja…

 

Pred pôrodom sme -nie náhodou spoznali jednu úžasnú ženu Zuzku Bajkajovú, ktorá organizovala seminár Limbický odtlačok, ktorý mi úplne ozrejmil, aká je úloha muža pri pôrode. Po jeho absolvovaní som nabral v seba istotu a už som sa tešil, kedy deň “D” nastane. Vedel som, že to bude pre nás najdôležitejší deň v živote.

 

Pôrod

 

V ten večer, keď sa nám začal pôrod,  musel som si ísť dať do kuchyne pohár vody a zhlboka sa nadýchnuť. Povedal som si: “Už je to tu kamoško. Čoskoro uvidíš svoju dcéru.” Mal som v sebe všetky emócie sveta. No jediné, na čo som sa naozaj sústredil bola Vanes. Zniesol by som jej aj modré z neba. Chápal som, že Vanes vníma svet úplne inak ako obvykle a že si nemôžem brať nič osobne. Miestami bola na mňa veľmi nepríjemná, na čom sa dnes už smejeme. 

 

Ako sa pôrod vyvíjal a prechádzali sme jednotlivými fázami, stalo sa niečo naozaj krásne. Pred pôrodom som mal strach, že jej nebudem vedieť povedať tú “správnu” vetu, alebo ju morálne povzbudiť, že jej budem dávať zbytočné otázky, alebo že ju budem znervózňovať. No pri pôrode, sme sa prepojili akoby sme boli jedno. Presne som vedel, čo mám povedať, čo potrebuje a všetko som s ňou prežíval. Jeden dych bol samozrejmosťou. Keďže Vanes vypla rozum, tak som musel všetko kontrolovať ja a starať sa o to, aby mala všetky potreby splnené, nech sa plne sústredí iba na seba a na bábätko. V jednu sekundu nastala chvíľa, kedy som sám nevládal a naberal som silu spolu s ňou. Nádherné chvíle. Nádherný pôrod. Nádherný dôkaz, že mám ženu môjho života. A o chvíľku prišla na svet druhá žena môjho života. Samozrejme popri tomto všetkom som viedol ,,očný rozhovor” s našou pôrodnou asistentkou, čiže vždy som vedel, že je všetko v poriadku.

 

Najdôležitejšia rada ako byť oporou žene pri pôrode.

 

Je to presne ako v živote. Vypnúť myseľ a oddať sa okamihu. Vnímať ženu, napojiť sa na ňu. Prítomnosť, dych. Meditácia. Energia. Život. Mágia. Neviem to lepšie vpísať do viet. Je nádherné si to všetko znova pripomenúť. 

 

Chlapi, podľa mňa je najdôležitejšie, aby sme si uvedomili, že pri pôrode sme dôležitou súčasťou. Aby sme pri ňom chceli byť, pokiaľ o to žena stojí. Je to dôležité nie len pre ženu, ale aj pre naše deti. Keď príde Vaše malé prvýkrát na svet, nech má pri sebe kompletnú rodinu. Je to naozaj veľmi podstatné.

 

 

NAVŠTÍV AJ NÁŠ INSTAGRAM @THEWAVEOFREALITY 🙂