Umožnite ľuďom zmenu!

 

Poznáte to, keď ste niekoho poznali niekedy v minulosti, boli ste si úplne istý tým, že toho človeka poznáte, viete presne, aký je a zrazu po nejakej dobe sa ten človek začal správať úplne ako vymenený, začal robiť iné veci a vy ste si hovorili, že to len hrá? Že to nemôže byť predsa ten istý človek, ktorého ste poznali?

Naozaj je pravda, že vy, alebo niekto iný sa nemôže zmeniť?

Že názor, ktorý sme mali pred mesiacmi, alebo rokmi, musíme zastávať dodnes? Možno niekto robil nejaké ,,zlé,, veci a už sme ho zaškatuľkovali ako ,,zlého,, alebo ,,zlú,,. Kto ma právo sa zmeniť? Nemyslíte, že toto právo, máme my všetci?

zmena-2

Musíme ale túto zmenu rozlišovať

Ja myslím, že ľudia sa dokážu zmeniť len jedným spôsobom. No je tu aj druhá možnosť, ktorú niekto považuje za zmenu, ale nie je tomu naozaj tak. Začnem druhou možnosťou, ktorú ja považujem za zmenu neúprimnú, čiže zmenu iba navonok, ale vo vnútri to je bez zmien. Stalo sa Vám niekedy, že Vám niekto hovoril, že sa zmenil a stále  vás chcel o tom presviedčať? Hlavne rečami a skutky hovorili niečo iné?

zmena-1

Koho má naozaj zaujímať to, že už vnímam svet inak, ako to bolo včera?

zmena-3

Keď musím o svojej zmene názoru, postoja, alebo správania niekoho presviedčať, tak aká je to naozaj zmena? Ak vás niekto o tom presviedča, alebo to robíte vy sami, tak si treba položiť otázku, či tej zmene musíte uveriť vy sami, alebo ľudia okolo vás. To nie je zmena úprimná. Možno to bude nejakú dobu vyzerať, že áno, ale základy tejto ,,nápravy,, sa aj tak časom zrútia.

Druhá a naozaj úprimná zmena je taká, keď o nej nemusím nikoho presviedčať

Viem to ja a to mi stačí. Možno sa nájdu ľudia, ktorí Vám budú hovoriť, že vás poznajú a vy ste taký a onaký, ale môže sa vás to nejako dotknúť? V žiadnom prípade. Ľudia o vás budú rozprávať, že vedia predsa aký ste. Ale pravdou je, že poznajú len mentálny, sebou vytvorený obraz o vás. Vôbec nepoznajú to, aký naozaj ste. Poznajú len to, že si myslia aký ste. Tak ich v tom nechajte. Nech si každý myslí, čo chce. Dôležité je len to, čo viete vy sami.

zmena-4

Celý život sa učíme. Každý z nás si prejde situáciami, ktoré sa na prvý pohľad zdajú ako zlé, alebo dobré. Či už sú to rodinné, alebo osobné tragédie. Sklamania, alebo nešťastia. Ale to je len škola. To sú skúšky a situácie, ktorými si musíme prejsť. Nie je možné, aby neprišla počas života situácia, ktorá by nás neprinútila zamyslieť sa nad svojim správaním, názormi a postojmi.

Doprajte ľuďom zmenu

Dovoľte im meniť sa. Alebo sa len zamyslite nad tým, ako si vytvárame o ľuďoch svoje vlastné obrazy, ktoré sa ani zďaleka nepodobajú pravde. Začnite brať ľudí takých, akí sú. Prestaňte hodnotiť a začnite naozaj vnímať. O svojej zmene nikoho nemusíte presviedčať, pretože nikto nežije život za vás.

A hlavne, buďte zmenou a buďte konečne sebou!