Už viac nestojím za vegánstvom.

Tento článok som sa rozhodla napísať na základe pár viet, ktoré mi Daniel prečítal z jednej knižky. Nepamätám si úplne presne, čo sa tam písalo, ale zapamätala som si podstatu, o ktorej chcem dnes písať.

Tou hlavnou myšlienkou je, že nie je dobré odporovať niečomu a bojovať proti niečomu, čo v podstate nemôžeme vo veľkej miere ovplyvniť. Môžeme jedine rozširovať povedomie o tom, čo je potrebné zmeniť.

Daniel tým narážal na vegánstvo a na to, že z mojej strany cíti istý hnev voči ľudom, ktorí vegánmi nie sú.

Z časti mal pravdu, pretože keď som zistila, o čom je mäsový a mliečny priemysel, okamžite som to chcela šíriť medzi ľudí a zmeniť ich pohľad na stravu. Vedela som síce, že to nie je u každého hneď možné, ale chcela som dať do toho všetko.

Až po nejakom čase som si uvedomila, že v sebe mám naozaj istý odpor, keď vidím niekoho, kto je mäso, alebo syr.

Viete komu som tým najviac škodila?

Samozrejme jedine sebe. Chcela som ľudí ,,meniť”. Chcela som zmeniť ich pohľady na vec a to bola chyba.

Na tomto svete je veľmi veľa utrpenia.

Trpia ľudia a aj zvieratá. Milióny živých bytostí. Viem, že jeden človek sám nemôže všetko zmeniť na dobré. Je to voľba každého jedného z nás. Ja osobne by som už nemohla spávať, keby jem živočíšne výrobky.

Môj odkaz znie:

Nebojujte proti ničomu. Prijmite všetkých a všetko také, aké to je. Odpustite im a dajte im čas. Možno na mnoho vecí prídu o niečo neskôr, ako vy. Neodsudzujte ich, pretože si myslíte, že robia niecčo zlé. Všetko sú to iba prejavy nevedomia a nevedomie nie je ani dobré, ani zlé. Je iba také, aké je.

Začnite od seba.

Všetci v sebe pravdu cítime, no nie všetci podľa nej konáme. Mnoho ľudí zatvára oči pred násilím a utrpením, pretože im to tak vyhovuje. Je to predsa pohodlnejšie.

Čo cítiš ty?

Ponor sa do seba. Tam je pravda. Ak chceš, konaj podľa toho. Ak nie, nič sa nedeje.

Čo cítim ja?

Cítim, že som tu na to, aby som Vám ukazovala pravdu, ktorá je niekedy krutá. Nie som tu na to, aby som vás o niečom presviedčala, alebo Vám vnucovala svoje názory.

Som tu iba na to, aby som vás možno sem-tam pozastavila a aby ste vtedy začali vnímať iné informácie, na aké ste zvyknutí. Či ich prijmite, alebo nie, to je už vaše rozhodnutie.

Ja som iba posol. Buď tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.

Peace


Podporme šírenie vegánstva aj kúpou trička alebo tašky