Vážnosť ti je na škodu

Nedávno som sa zapozeral v práci na ľudí okolo mňa. V kolektíve som bol najmladší, ostatní boli tak o 5-30 rokov starší. Ako si mnohí ľudia myslia, tak starší samozrejme znamená múdrejší a vážnejší. Je to naozaj tak? V tomto článku sa chcem venovať tomu, prečo si ľudia myslia, že s pribúdajúcim vekom, musí narastať aj vážnosť v ich tvárach a aj v správaní.

deti-a-dospeli

Myslíte si, že vo vnútri seba ste niekto iný, ako keď ste boli 10 rokov mladší? Myslíte si, že úsmev, hravosť a ochota komunikovať s kýmkoľvek prislúcha iba mladým ľuďom?

deti-a-doepeli-2

Prečo sa ľudia rozhodnú byť vážnymi a na sebe nosiť takzvaný poker face? Sám som o tom rozmýšľal a uvedomil som si, ako je to ľuďom na škodu. A pri tom to ani nie sú oni, len si myslia, že áno. Pamätáte si, aké to bolo, keď ste boli ,,mladý´´ a nerobilo Vám problém zavtipkovať s kýmkoľvek a kedykoľvek? Nemali ste problém o nič poprosiť a nemali ste problém ani pomáhať? Kde to všetko tým vekom zmizlo?

Ja viem. Odmalička ste počúvali vety,

kde Vám nejaký dospelý hovoril, ako sa máte správať a čo treba robiť. Hlavne, aby ste sa nechovali ako deti a boli už konečne dospelí. Určite to každý poznáme. Doslovne: „Buď vážny!“ Potom vzťahy v práci, alebo kdekoľvek inde vyzerajú ako ľadovce v Grónsku. Nemáte taký pocit, že už zabúdate na to, že už prestáva existovať pocit ,,My´´ ale prevláda iba ,,Ja´´? Dokonalá oddelenosť.

Keď sa „dospelý“ rozpráva s malým dieťatkom, tak v lepšom prípade vie použiť všetky zdrobneniny sveta. Hrať sa a smiať sa, sa stáva zrazu prirodzené. Ale len na chvíľku. Pribudnú roky a zase je to preč. Ja nehovorím, aby sa dospelí ľudia stále len hrali a smiali, len hovorím, aby si pamätali, že to nie je iba výsada detí, ale je to výsada nás všetkých.

hranie-s-dietatom

Ak ,,dospelý´´ znamená menej sa smiať, mať na tvári výraz kameňa a zabudnúť na to, že sme „My“ a mať vzťahy a rozhovory obmedzené na slovnú zásobu dvojročného dieťaťa, tak to potom dospelý, nechcem byť nikdy. A verte, že mi tak bude lepšie!

Možno majú niektorí ľudia pocit, že na vážnosť a na život bez smiechu majú právo

a je to opodstatnené. Ale pamätajte si, že Žiadna životná situácia, tragédia, alebo čokoľvek sa stalo v minulosti, netvorí to, kým naozaj sme. Pretože to by sa potom musel každý volať príbeh o Jankovi a film o Aničke. Nič z toho, čo sa stalo v minulosti nie sme my. Pamätajte si to. Bremená minulosti môžu byť veľmi ťažké, tak ich prestaňte niesť stále so sebou.

smutny-dospeli

Prestaňte dávať vašim deťom ilúziu toho, že byť dospelý, je určitý typ správania. A to, že vy viete, ako má dospelý vyzerať, je len vaša domnienka, tak ju prosím prestaňte šíriť medzi svoje deti, ako nejakú chorobu!