Vnímaj konečne čo ťa chcú deti naučiť!

Deti, krásne, čisté bytosti, ktoré žijú absolútne v prítomnom okamihu. Pojmy ako čas, minulosť a budúcnosť, nemajú žiadnu váhu, žiadny význam, neexistujú. Žiadny problém, žiaden strach. Absolútna prirodzenosť. Znie to krásne však?

Pre mnohých z nás, tieto pojmy už dávno stratili cenu. “Už sme dospelí.” Sú pre nás akoby utópiou, patria iba deťom. Svet nás pohltil každodennými starosťami, furt niečo “musíme”, stále na niečo čakáme, no hlavne, nebaví nás prítomnosť, pretože to “dobré” sa má vždy stať niekedy inokedy ako práve teraz.

V živote sa stále za niečím naháňame a sme pohltení činnosťou ktorá sa volá “kopiť, kopiť a mať stále viac.” Akoby bolo možné si po smrti so sebou všetko na druhý svet aj zobrať.

Ale viete čo? Vôbec to tak nemusí byť, a my znova môžeme zažiť ten svet bez “problémov”, prirodzenosť a hlavne radosť z bytia. Poďte si znovu so mnou pripomenúť aký poklad nám chcú naše deti odovzdať a aké posolstvá so sebou nesú.

  1. Pozeraj sa ľuďom do očí

Nie nadarmo sa hovorí: “Oči sú bránou do duše.” Ešte sa mi nestalo, aby sa Elinka vyhýbala očnému kontaktu. Vždy uprene hľadí priamo do očí. My dospelí to robíme často naopak. Namiesto toho, aby sme človeka vnímali a naozaj sa mu pozreli so očí, tak zrak odvrátime. Pozerajte sa ľuďom znovu do očí a všímajte si rozdiel, rozdiel medzi sklonením pohľadu a priamym kontaktom medzi dvoma ľuďmi.

  1. Buď prirodzený

Čo to pre vás znamená byť “prirodzený?” Deti nám to ukazujú každý deň. Prejavujú sa! Prejavujú svoje emócie a hlavne ich nepotláčajú. Veď ani len netušia ako sa to robí. Keď chcú plakať tak plačú, keď sa chcú smiať tak sa smejú a keď sa hnevajú, tiež to dajú najavo. Len sa sám seba opýtaj, koľko krát si mal niečo na jazyku alebo si mal slzu na krajíčku a radšej si to v sebe udupal. Prečo? Prečo potlačovať našu prirodzenosť? Len tým prichádzame o sebavedomie. Skús to napraviť.

  1. Viacej sa usmievaj

Videli ste už niekedy dieťa, ktoré sa neusmialo deň, týždeň, mesiac alebo rok? Rok? Znie to strašne ale poznám ľudí, ktorý už zabudli čo to úsmev vôbec je. Veď je to taká príjemná činnosť, len tak sa na niekoho bezdôvodne usmiať. Len tak spraviť niekomu krajší deň jedným úsmevom. Taká maličkosť a dokáže tak veľa. Tak jednoduché, len rozprestri kútiky.

  1. Komunikuj bez slov

Jazyk, ktorému rozumejú všetky národnosti. Reč tela. Oči. Úsmev. My dospelí rozprávame príliš a mnohokrát úplne zbytočne. Skúsme nahradiť slová činmi a sľubujem predídeme v živote veľa nedorozumeniam. Nie je zvláštne, že naše deti nevedia rozprávať a aj napriek tomu sa do nich zamilujeme? Nezvratný dôkaz toho, že na lásku slová vôbec netreba!

  1. Tu a teraz!

Ako často vo svojom živote na niečo čakáme? Na víkend, dovolenku, budúci rok. Stále niečo! A zatiaľ čo stále čakáme, život nám uniká pomedzi prsty. Predstavte si, že by na zemi neexistovali ľudia, boli by tu iba zvieratá a rastliny. A jedného dňa by na chrbte slona pristál vták a opýtal by sa: “Hej slon, prosím ťa, aký je dnes deň?” Chápete? Bolo by to zrejme považované ako vtip. Je dnes! Stále je dnes a nikdy to nebude inak. Deti v tom majú jasno. 

  1. Skúmajte, tvorte

Deti bažia po tom aby sa naučili každý deň niečo nové. Pri pozorovaní Elizabeth si často všímam, že sa stále snaží prekonávať, stále chce skúšať niečo nové, stále skúma. Tvorí! Nesedí nehybne doma pred TV! Možno niekedy v dospelosti naberieme dojem, že už všetko vieme a všetko poznáme. Život prestáva byť pre nás hrou, neskúšame nové veci a neobjavujeme nové miesta. Nežijeme. Čo tak sa znovu začať hrať? 

Nepokazme im ich prirodzenosť a radšej si pri nich spomeňme na tú našu. Deti od nás nič nepotrebujú, jedine čo im treba je naša pozornosť a naša láska. Nemáš pocit, že by to od milovanej osoby stačilo aj tebe? Nie je medzi nami žiaden rozdiel.

Navštívte nás aj na Instagrame @thewaveofreality 🙂