Vy a vaše dva svety

 

Uvedomili ste si niekedy, že žijeme v dvoch svetoch? 

Predstavte si dieťa, ktoré vyrastalo v detskom domove. Pomenujme ho Dávid. O pohladení od svojej mamy alebo otca Dávid len sníval. Úctu a rešpekt vôbec nepoznal. Jediné, čo sa o živote naučil, bolo, že si musí ísť za svojimi cieľmi a musí proste makať. A na to, aby bol v živote šťastný, musí byť úspešný. Takmer celý život Dávid zasvätil kariére. „Veď predsa chcem byť šťastný!“ Hovorieval si a plnil jeden cieľ za druhým. Po nejakom čase sa z Dávida stal veľmi úspešný podnikateľ. Cestoval a míňal peniaze na čokoľvek, čo sa mu zažiadalo. Nemal limit. Jedného dňa veľmi ochorel. Ochorel až tak veľmi, že sa nemohol ani len pohnúť z nemocničného lôžka.

Doktorom len povedal, nech privedú toho najlepšieho doktora a že nemá problém zaplatiť. V nemocnici už strávil nejakú dlhšiu dobu, ale nikto za ním neprišiel. Nevyzeral ako nejaký asociál a ani nemal nejaké hrubé správanie. Preto to jednej sestričke nedalo a prišla sa ho opýtať, čo je vlastne zač.

Na otázku aký žije život a či je šťastný odpovedal pohotovo. „Áno, mám všetko o čo si len zažiadam. Mám úspešnú kariéru a moje bankové konto nevyčerpám do konca života.“ Sestrička sa znova opýtala: „A čo z toho všetkého potrebuješ práve teraz? Veď ani len nevieš, či sa z tej choroby dostaneš.“ Namiesto toho, aby sestrička rozmýšľala, čo Dávid urobil v živote zle, opýtala sa ho, čo zlé urobili jemu. Táto otázka bola kľúčová. Dávid sa po prvý krát pozrel do svojho vnútra. Cítil prázdno. Veľmi sa zhrozil, pretože jeho vnútorný svet mu bol cudzí. Jediné čo poznal bol svet vonkajší. Pochopil, že celý svoj život žil ako nerozbalený darček. Nikdy sa nepozrel dnu, no keby to urobil, nikdy by sa vo svete vonkajšom nestratil. A nemusel padnúť až na samé dno, aby tieto dva svety pochopil.

Prečo sa strácame?

Bohužiaľ stále veríme, že vonkajší svet je jediný. Prahneme za úspešnou kariérou, za najkrajším partnerom, najväčším domom a najmodernejším autom. Prečo? Lebo nám to zvýši hodnotu? Cítime sa, že sme niečo viac ako „tí druhí“? Musíme si konečne uvedomiť, všetky tieto na „oko“ krásne veci jedného dňa zaniknú. Vaša kariéra sa skončí, vás partner zostarne, auto bude staré a hrdzavé a aj vaše telo dopadne tak isto! Chcete sa stále spoliehať na niečo, čo tu zajtra nemusí byť? Kedy konečne otvoríte plechovku a pozriete sa čo je v nej? Alebo čakáte, až na to dno spadnete vy sami?

Vnútorný svet

Áno! Presne ten je v každom z nás. Dokedy ho chceme ignorovať? Je tu! A vždy tu bol. Čo cítite? Ponorte sa do vnútra a odpovedzte si. Smútok, strach, stres? Dokedy si budete naivne myslieť, že to vyliečia antidepresíva a kadejaké lieky? Nikdy tomuto svetu naozaj nepochopíte ak za svoj vnútorný svet nepreberiete zodpovednosť. Vy ste tu prezident a nikto iný. Len si predstavte, že by ste prišli o zrak. Aký svet by sa vám objavil?

Prepojte tieto dva svety!

Chcete žiť v harmónii? Chcete robiť všetko v živote tak, ako to naozaj cítite? Prečo stále počúvate myseľ, ktorá vás klame, že niečo nemôžte, alebo by ste nemali? Na to aby sa to zmenilo je návod veľmi jednoduchý.

Máte úžasný nástroj. A ten nástroj je pozornosť. Všimnite si, že keď sa pozriete do botanickej záhrady, vaša pozornosť obsiahne celý priestor v jednej sekunde a nepotrebujete si vo vašej mysli pomenovať každý jeden kvet. Jednoducho vaša pozornosť je neuveriteľne bdelá a rýchla. Používajte ju aj na každodenné výlety do svojho vnútra. Ale pamätajte, že tieto výlety nemusíte onálepkovať vašou mysľou. Skúmajte svoj vnútorný svet. Skúmajte, čo sa nachádza za zvukmi mysle a za tým čo môžeme vidieť len očami. Budete veľmi prekvapený o aký dar ste sa celý ten čas pripravovali.