Zásadná otázka

Malý chlapec prišiel na návštevu za starým otcom. Mali veľmi dobrý vzťah. Dohodli sa, že vždy keď príde chlapec na návštevu, prinesie so sebou aj jednu zásadnu otázku. Tá dnešná znela: “Starý otec, prečo ľudia ľahšie odpúšťajú iným, než sami sebe?” Starček na to: ,,Vieš, v dnešnom svete sa ľudia berú príliš vážne a každý prešľap, ktorý urobíme, si vytesáme do kameňa našich chýb, ktorý si potom nesieme so sebou. A keď dokážeme odpustiť iným, je to pre to, že si to zapíšeme iba do piesku a po chvíli to odfúkne vietor. Takže synku, aj ty vymeň svoju kamennú stenu, za piesok, pretože odpustiť musíš vždy najskôr sebe samému.”

Prečo si nevieme odpustiť?

Teraz sa zamerajme hlavne na seba. My sme v našich životoch najdôležitejší. Aj mne sa často stávalo, že som si hovoril ako by som urobil veci vo svojom živote inak. Prečo som bol ten malý drsný frajerko bez empatie. A prečo som nedával zo seba vždy to najlepšie. PREČO SOM UROBIL CHYBY. Možno ste pokazili vzťah, ktorý už nešiel napraviť. Možno ste sa chovali zle ku svojim blízkym, ktorí už nie sú medzi nami. A čo viac, možno ste dlhé roky škodili sami sebe a ani ste o tom nevedeli. Toto všetko vnímame ako CHYBY našej minulosti, ktoré stále zasahujú do našej prítomnosti.

V tomto týraní samého seba, mi otvorila oči Vanes a mala pravdu. 

Vynašli stroj času? Vieme cestovať v čase?

Toto je jediná racionálna otázka, ktorá Vám ukáže, či ma vaše trápenia nejaký význam. A pravdou je, že NEMÁ! My ľudia si myslíme, že na chyby namáme právo. Ale vetu “mýliť sa je ľudské” používame všetci. Prečo to zrazu pre nás neplatí? Prečo sú naše prešľapy “iné”? 

Nemôžme sa vrátiť do minulosti, a verte, keby je to možné, tak tam určite nakuknem a niektoré veci zmením, ale nedá sa. Aj to, kým sme boli v minulosti zformovalo to, kým sme dnes. Prešli sme vývojom a prechádzame ním stále. Tiež už sa netrápite nad tým, že ste kedysi pili s kaluže ako malé deti. LEBO STE BOLI MALÍ. A prečo sa trápime keď vieme, ŽE SME BOLI NEVEDOMÍ? Nie je v tom žiadny rozdiel. To iba naša myseľ!

Už si konečne odpusťme a PUSŤME všetky CHYBY minulosti konečne od seba. Predstavte si, že všetky prešľapy, ktoré vás trápia, píšete do piesku a nechajte ich vetrom odfúknuť a poďme sa spoločne sústrediť na to najdôležitejšie, na to čo SME práve teraz.