Život s tyranom? Psychopatom?

 

Predstavte si, že by ste museli byť v neustálom kontakte (24/7) s osobou, ktorá má takéto vlastnosti: Nikdy neprestáva rozprávať. Ticho pri tejto osobe by bolo naozaj len vzácnosťou. Všetko hodnotí a k Vám by sa správala veľmi kriticky a neúctivo. Celý život Vám prikazuje čo máte a čo nemáte robiť. Keď spravíte niečo ,,zlé,, pripomína Vám to vždy keď je príležitosť a na odpustenie ani nepomyslí. Vždy vidí chybu vo vás. Tvrdí Vám, že sa nemôžte mýliť. Bombarduje vás otázkou, kedy si už niekoho nájdete a že bez partnera nie ste kompletný. Stále hľadá niečo, čo vám chýba. Tvrdí Vám, že ste niečo menej ako ostatní. A vraj nedosiahnete aj tak nič veľké. Aký by bol život s takouto osobou? Vydržali by ste to? Alebo by ste takúto osobu od seba odohnali bičom?

A čo ak si túto osobu so sebou nosíte?

Aké by bolo pre vás zistenie, že s takouto osobou dobrovoľne žijete? Nedávno som sa rozprával s človekom, ktorý tvrdil, že sa nikdy nevie poučiť z chýb a aj tak vždy všetko pokazí. Že lásku od seba vždy odoženie. Nemá dôvod na to, aby sa mal rád. Veď predsa spravil toľko chýb, že mu neostáva nič iné, len sa nenávidieť. Nie je to podobné osobe, ktorú som pred chvíľkou opísal?

To čo oči nevidia, aj tak srdce cíti.

Prečo sme si zvykli uveriť iba tomu, čo vidia naše oči? Keby ste túto osobu mohli vidieť, prečo by ste ju od seba okamžite odohnali? Lebo je to logické a správne! A prečo to neurobíte, aj keď ju vidieť nemôžete? Nestačí, že ju viete vnímať a počujete ju? Naozaj zrak rozhoduje o tom čo je skutočné a čo nie? Ako by asi slepí človek vnímal svet? Neexistoval by pre neho? Len preto, že ho nevidí?

Čo ak tých osôb prebýva vo vás viac?

Hlas ako hlas. Áno ten hlas, ktorý od rána do večera všetko len komentuje. Ale pozor! Už ste možno prišli do bodu, kedy viete ten hlas identifikovať. Však? Keď začne byť negatívny a veľmi nepríjemný. Vtedy sa už viete od tohto hlasu odosobniť. Ale čo keď sa ten hlas zmení na niekoho, kto vás velebí a chváli? „Si úžasný! Naozaj si lepší ako ostatní! Nikto iný by to takto nezvládol!“ Myslíte si, že tento hlas ste predsa len vy? Že negatívny hlas nie ste, ale pozitívny áno? A čo keď je to len nejaká hra? Nejaká hra, ktorá vás prinúti sa opäť stotožniť s týmto hlasom.

Možnosti sú dve

Samozrejme. Máte na výber, ako vo všetkom. Len ten hlas, tá osoba, vám stále tvrdí, že vy na výber nemáte. Môžete si vybrať. Buď môžete žiť s tyranom a svoj kľud a svoju pravú podstatu udupať niekde hlboko vo vás. Alebo konečne môžete tohto tyrana identifikovať a uvedomiť si ho. A to znamená, že ho začnete len pozorovať, namiesto toho aby ste ho počúvali a verili mu. Ignorovať? Nie, iba si ho všímajte a uvedomte si jedno. Kto ho dokáže vnímať? Vy. Vy ste to ticho za všetkým hlukom vašej mysle. Nie je to oslobodzujúce?